ÇOCUKLAR NİÇİN KÜFREDER?

-“Bizim evde hiç küfür edilmez. Bu çocuk nereden öğrendi bilmiyorum” 
-“Devamlı kötü kelimeler kullanıyor, ne yaparsak yapalım engelleyemiyoruz.” 
-“Okulda arkadaşlarına küfür ediyormuş, şikayet geldi, ne yapacağımızı bilmiyoruz”
Ailelerden, bu yakınmalar sık sık gelir . Yanıtı bulunamayan birinci soru çocukların niçin küfür ettiğidir. İkincisi ise nasıl durdurulacakları. 

Ceza, kızma, küsme her şey denenir. Oysa bir anlamda çözüm de nedeni bulmaktadır. Nereden öğreniyorlar bunları! Yaptığınız, söylediğiniz ya da yapıldığında beğendiğinizi belirttiğiniz her davranışın çocuklar için önemli olduğunu biliyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız henüz çocuk yetiştirmekte zorlanıyorsunuz demektir. Yemek yiyorsunuz ve eşinizle şakalaşırken ona su sıçrattınız. Masada küçük bir çocuğunuz varsa, sizin davranışlarınızdan ve gülüşlerinizden çıkaracağı tek sonuç vardır. Bende su atmalıyım, çünkü bu onları mutlu ediyor. Sonra suyu üstünüze boşalttığında niçin bu kadar sinirli olduğunuzu anlaması güçtür. Aynı şey sözcükler içinde geçerlidir. Siz erişkinsiniz ya bazı kötü sözleri kızınca kullanma hakkınız vardır.Ama sizden duyduğunuz tekrarlayan ufaklığın hiç şansı yoktur.Oysa onlar birer kayıt makinasıdır ve aynadırlar. Tamam siz çok dikkatlisiniz ve hiç kötü söz kullanmıyorsunuz. 
Bir çocuğunuz küfür sayılan bir kelimeyi söyledi. Anlamını bilip bilmediğini kontrol etmekte yarar var. Büyük olasılıkla bilmiyordur. Sadece televizyonda, bir filmde, hatta bir şarkı sözünde duymuş olabilir. Belki kızıldığında söylendiğini de anlamıştır. Ama anlamını hayır. Eğer siz onun anlamını bilerek söylediğini düşünür ve tepkinizi korkutucu, utandırıcı ya da sindirici şekilde gösterirseniz belki bir daha söylemez. Ama niçin söylememesi gerektiğini de öğrenmez. Bu demektir ki siz duymadan kullanılabilir. Ona sinirli olduğu için bu kelimeyi kullandığını, sinirli olduğunu başka türlü de anlatabileceğini aktarmak daha iyi bir yoldur. Küfür çeşitleri karşı tarafa kızgınlığımızı, öfkemizi, aşağılamamızı belirtmek için kullandığımız kelimeler, karşı tarafı da kızdırır. Küfür olarak bedduaları kullanırız. Bunlar genellikle karşı tarafa zarar gelmesini dileyen sözlerdir. Büyüklerimizin arasında o kadar yaygındır ki, çocuklar niye kullanıyor diye sormak gerçekten zordur. Bir başka küfür çeşidi cinsel içerikli konuşmalardır. 
Daha çok erkeklerin kullandığı, ama kadınların da bu yarışta geri kalmadıkları bir çeşittir. Özellikle 5-7 yaş çocukları, ayıp olduğunun düşündükleri bazı organların (meme vb.) isimlerini söyleyerek, saatlerce gülebilirler. Büyükler kızsa da bu onlar için küfür değil, ayıbı öğrenmiş olmanın heyecanıdır. Son küfür çeşidi ise kişiliğe yönelik olan hakaret sözleridir. Genellikle zeka ve diğer özürlerin ya da hayvan isimlerinin kullanılması yönüyle söylenirler. En küfür etmem diyen erişkinlerin bile sıklıkla kullandıkları küfür çeşididir. Özellikle kızgın anne babaların çocuklarına söyledikleri, ama onlar söylediklerinde kızdıkları küfürler bu gruptadır.

KURUCU MÜDÜR
PSİKOLOG TÜLAY TURAN

Nilüferköy Şube

0224 244 91 91

0555 974 33 47

Doburca Şube

0224 238 12 23

0554 533 85 58