ÖZEL  İLK ÇİZGİ OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARI 

 COVİD – 19 POLİTİKALARI

Bu alanda Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından Covid-19’a karşı okulların alması gereken önlemler dışında kurumumuza özel alınmış önlemlerin detayları bulunmaktadır.

Değerli Velilerimiz,

Tüm dünyanın küresel bir salgınla mücadele ettiği bu dönemde gelinen noktada hepimizin yaşadığı COVID-19 süreci için normalleşmenin belirlenmesi ve bu doğrultuda stratejilerin paylaşılması kaçınılmaz bir gereklilik olmuştur. Özel İlk Çizgi Okul Öncesi Eğitim Kurumları olarak okul yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz öğrencilerimiz, velilerimiz ve tüm çalışanlarımızın iş birliğini pekiştirmek, bilgilendirmek ve yeni normalleşme süreci için izlenecek yöntemler ve alınan aksiyon planlarını aktarmak arzusundayız.ine bağlı olarak Sağlık Bakanlığı ve / veya Millî Eğitim Bakanlığı tarafından  yapılacak olan yeni düzenlemeler, karar ve uygulamalar dâhilinde belirtilen tarihe kadar kurumumuzda; bu   kitapçıkta belirtilen tüm önlemler titizlikle uygulanmaktadır.

Hepimizin sağlık ve güvenliği için zorunlu olan bu kurallara birlikte uyum sağlayacağımıza olan güvenimiz tamdır. Göstereceğiniz hassasiyet için şimdiden sizlere teşekkür ederiz.

İlk Çizgi Okul Öncesi Kurumları olarak yaptığımız hazırlıkların içerisinde, ilk önce okul bahçesini sınıflara çevirerek, gerekli araç ve gereçlerle eğitim ve oyun alanlarımızı hazırlamış bulunmaktayız. Hava koşullarının uygunluğuna göre bahçemizi sıklıkla kullanmaya devam edeceğiz.                                             

Okullarımızda alınacak önlemler ve uygulanacak tedbirlerin tüm çalışanlara covid-19 eğitiminin verilmesi, uygulama takip ve kontrolünün yapılması amacı ile farklı görev birimlerinden seçilmiş arkadaşlarımızla bir İLK ÇİZGİ PANDEMİ DANIŞMA KURULU kurulmuştur. Ekibimizde yer alan farklı birimlerde görevli arkadaşlarımız ile sık sık bir araya gelecek, temizlik ve dezenfeksiyon planı, okul içi trafik akış planı, çocuklarımızın ulaşım ve servise kabul planı, eğitim programları etkin uygulama planını değerlendirerek bilgilerimizi güncelleyeceğiz.

Alınan tüm bu önlemlerin sağlıklı yürütülmesi için öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, tüm çalışanlarımız ve siz değerli velilerimizin üzerine düşen görev ve sorumluluklar bulunmaktadır.

Hepimiz için bu süreç sabah ev de başlar ve yine akşam evde tamamlanır.

Genel Düzenlemelerimiz

1-Okulumuzda doğal havalandırma koşulları mevcuttur.

2-Okulumuzda gerekli alanlarda sosyal mesafe kuralı ile ilgili yönlendirme ve işaretleme gereken alanlar tespit edilerek işaretlenmiştir.

3. Covid-19 önlemleri ile ilgili bilgilendirici afişler (el yıkama, tıbbi maske kullanımı, okul içinde uyulması gereken kurallar vb.) gerekli yerlere asılmıştır.

4-Okulumuz her noktasında(bahçe, sınıf koridor, okul girişi ve çıkışı, idari ofisler vb. yerlerde ) dezenfektan bulundurulmakla birlikte, tüm personelin üzerinde de dezenfektan bulundurması zorunlu kılınmıştır.

5. Oyuncak gibi birden fazla işlemde kullanılacak malzemeler, her kullanımdan sonra yerine bırakılmadan önce dezenfekte veya sterilize edilme kuralı getirilmiştir.

6. Okulumuzda şüpheli vaka tanımına uyan personel ya da öğrenci tespit edilmesi halinde önceden tespit edilmiş izole odası kullanılmak üzere belirlenmiştir. Bu izole odasında maske, eldiven, el dezenfektanı, kağıt havlu, peçete ve uyarı görselleri bulundurulmaktadır.

7. Okulumuzda öğrenci kabulüne uygun güvenlik ve hijyen koşulları hidrojen peroxit sisleme tekniği ile tamamen dezenfekte edilmiş ve bu işleme ilişkin belgelerimiz bulunmaktadır.

8. Okulumuzda tüm ortamlar her akşam kapanmadan önce periyodik olarak dezenfekte edilmektedir.

9- Öğrenci grupları maksimum 10 kişi ile sınırlandırılmıştır.

10. Ortak kullanım alanlarındaki top havuzu kullanıma kapatılmıştır.

11. Zorunlu öğrenciler için kullanılmak üzere uyku odasındaki yatakların sayısı azaltılmış arasında 2 metre mesafe bırakılmıştır.

12. Öğretmenler ve öğrenciler için gruplar arası geçişe izin verilmemektedir.                 

13- Özellikle eller ile sık dokunulan yüzeyler (kapı kolları, aydınlatma düğmeleri, trabzan gibi) ve ortak kullanım alanlarındaki tuvalet ve lavabolar her kullanım sonrası temizlenerek dezenfekte edilmektedir.

14. Sınıf temizlenirken eldiven kullanılır ve odanın temizliğinden hemen sonra eldiven ve tıbbi atık kutusuna atılır. Eldiven çıkarıldıktan sonra eller su ve sabunla yıkanır veya el antiseptiği ile ovulmaktadır.

15. Her odanın temizlik bezleri ve paspasları ayrıdır.

16. Çocuklar sınıftan çıktıktan sonra genel olarak sınıflarımız vasistas yöntemiyle sürekli   havalandırılmaktadır.

17. Mutfağımız M.E.B. Beyaz bayrak hijyen koşullarında hizmet vermektedir. Mutfak ve yemekhane araç gereçlerimiz John Diversey marka ürünlerle dezenfekte edilmektedir. Mutfaklarımızda 85 derecede yıkayan sanayi tipi bulaşık makinaları kullanılmaktadır.

18-Yapılan tüm dezenfeksiyon işlemleri ile kullanılan malzemeler kayıt altına alınmaktadır.

19. Okulumuzda klimalar ve iklimlendirme sistemleri kullanılmamaktadır.

20. Çöpler kapaklı çöp kovalarında hijyen kurallarına göre saklanarak atılmaktadır.

21. Kullanılan tıbbi maske ve eldivenlerin atık kutularına atılarak imha edilmesi sağlanmaktadır.                           

22. Okullarımızda, evlerden oyuncak, kitap, su matarası, geri dönüşüm malzemesi vb. gibi malzemeler kabul edilmemektedir. Çocuklarımızın su ihtiyacı koşullara göre tek kullanımlık pet bardaklar ile sağlanmaktadır.

23. Kayıt kabul işlemleri okulda öğrencilere hizmet verilmeyen zamanlarda yapılır.

24. Veli toplantıları ile okul içinde veya dışında yabancı kişilerin katılımı ile yapılacak organizasyonlara ara verilmiştir.

25. Velilerin çocuklarını bırakır ve alırken sosyal mesafeye uymaları amacı ile okul girişine belirleyici işaretler konulmuştur.

26- Çocuklar bahçe kapısından alınıp bahçe kapısından teslim edilmektedir.

27- Okulumuzda, Rainbow ve Karcher temizlik ve dezenfeksyion sistemleri kullanılmaktadır. (UV ışınları, sadece temas ettiği yüzeyi dezenfekte ettiğinden, nesnelerin tüm yüzeylerine ulaşmayacağı için tercih edilmemiştir.)

28- Gruplar arası teması minimuma indirmek amacıyla, lavabolarımız her sınıfın kız ve erkek çocuklarına ayrı olacak şekilde düzenlenmiştir.

29- Bahçe kullanımı; gruplar için özelleştirilmiştir. Taşınabilir bahçe oyuncakları her grubun kendisine özel olarak ayrılıp muhafaza edilmektedir. Stabil bahçe oyun grupları her grubun arkasından dezenfekte edilmektedir.

30-Okulumuzda HES kodu uygulamasına geçilmiştir.

Kurum Personelimiz İle İlgili Alınan Önlemlerimiz

1.Tüm personelimizin, çocuk kabulünden önce covid-19 testlerini yaptırmıştır. Okul müdürü tarafından Covid19 ve korunma yolları hakkında personele bilgilendirme yapılmıştır.

2. Personelin girişte ve her dört saatte bir uzaktan ateş ölçer ile ateşi ölçülerek kayıt altına alınmaktadır.

3. Okul personelinin tamamı tıbbi maske kullanacak ve tıbbi maskeler düzenli aralıklarla değiştirmektedir.                                                                                                                                                           

4. Personel mesai saatleri içerisinde okul dışına çıkmamaktadır.

5. Hastalık belirtisi gösteren personel izolasyon odasına alınarak ilgili tüm tedbirler çerçevesinde sağlık kuruluşuna yönlendirilecektir. Hastalık belirtileri gösteren veya temas öyküsü olan personel 14 günlük karantina süresi dolmadan göreve başlamayacaktır.

6-Personelimiz kargo adresi ile ilgili olarak okul adresi vermemektedir.

Kurum için gelecek olan kargolar güvenlikte bekletilerek dezenfekte edildikten sonra uygun koşullarda  alınmaktadır.

7.Okul personeli ve idarecilerle yapılacak görüşmeler sırasında ofislerde, sınıflarda ve bekleme alanlarında sandalye ve koltuklar arasında sosyal mesafe kurallarına göre mesafe bırakılmıştır.

 Yemekhanemiz  İle İlgili Olarak Yapılan Düzenlemeler

1. Yemekhane görevlilerinin hijyen kurallarına uygun servis yapması sağlanmaktadır. Yemekhane alanı masa düzenine uygun şekilde düzenlenmiştir.

2-Havanın güzel olduğu zamanlar yemek öğünlerimiz bahçede sunulacaktır. Havanın uygun olmadığı şartlarda ve çocuklarımızın sayısına bağlı olarak flexi seperatörlerden yararlanacaktır.

3. Beyaz bayrak hijyen standartları kapsamında yemekhane görevlileri tek kullanımlık tıbbi maske, eldiven, bone, önlük vb. malzemesi kullanmakta ve servis yapmaktadır.

4. Okul bünyesinde bulunan yemekhanede tıbbi maske kullanımı, hijyen ve sosyal mesafenin korunması ile ilgili tedbirlere uyularak, buralarda tek kullanımlık bardak, tabak, çatal, bıçak, kaşık vb. malzemeler kullanılmaktadır.

5-Okullarımızdaki spor salonu ve atölyeler mekan ihtiyacı nedeniyle sosyal mesafeyi sağlayabilmek amacıyla yemekhaneye dönüştürülebilecektir.

Öğrencilerimiz İle İlgili Aldığımız Önlemler

1. Grip veya benzeri bulaşıcı hastalığı olan öğrenciler okula kabul edilmemektedir.

2. Öğrenciler okula geldiğinde elleri dezenfekte edilmektedir.

3. Okullarımızda; girişte, okuldan ayrılırken ve gün içinde öğrencilerin ateşi ölçülerek ve kayıt altına alınmaktadır.

4. Öğrencilere ait eşyalar özelleştirilmiştir, öğrencilerin birbirilerinin eşyasını kullanmasına müsaade edilmemektedir.

5. Öğrencilere oyunlarla sosyal mesafe, elleri düzenli yıkamak ve dirseğe hapşırmak gibi doğru sağlık davranışı eğitimleri verilmektedir.

6. Hastalıklar, bulaşma yolları ve dikkat edilecek hususlar, oyunlarla ve öğrencilerin yaş ve gelişim özelliklerine uygun olarak anlatılmaktadır.

7. Okula geldikten sonra gün içerisinde herhangi bir hastalık belirtisi gösteren öğrenci izolasyon odasına alınır ve uygun tedbirlerle ailesine teslim edilir. Aile, sağlık kuruluşuna yönlendirilerek sonucu takip edilir ve doktor raporu ile okula kabul edilir.

 Ailelerimizin  Alması Gereken Önlemler

1-Ailelerimizin hastalık belirtisi gösteren çocuğumuzu okula getirmemesi konusunda bilgilendirilmiştir. Ailelerimizin bu konuda bilinçli olup hassasiyet göstermektedirler.

2. Aile tarafından, aile içinde Covid-19 tespiti durumunda okula bilgi vermek zorunda olduğu bilmektedir.

3. Aile, okulda hastalık belirtisi gösteren çocuğunu sağlık kuruluşuna götürmeli, çocuğun sağlık durumu okula  bildirmelidir.

4. Çocukların okula gelmeden önce günlük ateş ölçümü yapılmalı ve okula maske ile getirmektedir.

5. Evden gönderilen ateş düşürücü, şurup vb. ilaç uygulamaları yapılmayacaktır. İyileşme sürecini tamamlamamış öğrenci okula kabul edilmeyecektir.

Öğretmenlerimizin Görev Ve Sorumlulukları

1.Sınıflarda giriş ve çıkışlarda sosyal mesafenin korunarak hareket edilmesinden;

2.Çalışma materyallerinin ve oyuncakların kullanıldıktan sonra bir sonraki kullanım için dezenfekte edilerek kaldırılmasından ve bu beceriyi çocuklara kazandırmaktan;

3.Öğrencilerin her gün açık havada spor ve egzersizleri yapmalarından; sınıf öğretmenleri sorumludur.

Okul Servislerimiz İçin Aldığımız Önlemler

1.Tüm servis sürücüleri ve öğretmenlerimiz servislerde alınan COVID-19 önlemleri ve korunma yolları hakkında bilgilendirilmiştir.

2. Servislerimiz sık temas edilen kapı tutmacı, kemer, kol dayama kısımları her servis hizmetinin ardından dezenfekte edilmektedir.

3. Servisler, servis hizmetine başlamadan önce ve servis bitiminden sonra en az yarım saat havalandırılmaktadır.

4. Servislerde klima açılmamaktadır.

5. Servis öğretmenimiz, servis şoförümüz ve öğrencilerimiz servise maske takmış olarak bineceklerdir.

6.Çocuklarımızı servise alma esnasında ateş ölçümü yapılmaktadır.

7. “Öğrencinin evden çıkmadan velisi tarafından ateşi ölçülmeli 37,5 ve üzeri ateş olması durumunda öğrenci okula gönderilmemelidir” maddesi tüm velilerimiz tarafından bilinmekte ve hassasiyetle uygulanmaktadır.  Ateşi 37,5 derece ve üzerinde olan öğrenciler servise alınmayacaktır.

8. Servislerimizde oturma planı yapılmıştır.

9. Öğrencilerimiz servise binerken ve inerken velilerimiz ile sosyal mesafe kurallarının uyulması sağlanmaktadır.

10.Okul bitiminde öğrencilerimiz maskelerini takmış olarak öğretmenleri eşliğinde sosyal mesafeyi koruyarak servise bindirilmektedir.

Bahçe Kullanımı İçin Alınan Önlemler

1. Hava şartları uygun olduğu sürece öğrenciler yemeklerini yemekhane yerine bahçede yiyeceklerdir.

2. Bahçe saatlerinin dışındaki etkinlikler de bahçede - açık havada dönüşümlü olarak yapılacaktır. Böylelikle kapalı alanda kalma süresi azaltılacaktır.